Site Loader

            Badanie USG znane jest od połowy ubiegłego wieku. Dzięki niemu w nieinwazyjny sposób możemy zdiagnozować choroby lub urazy zlokalizowane wewnątrz naszego ciała. Dzięki swojej prostocie i skuteczności ultrasonografia jest jednym z najpopularniejszych badań w codziennej praktyce lekarzy i coraz szerszej grupy fizjoterapeutów.

            Badanie USG – trochę fizyki i techniki

          Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje FALE ULTRADŹWIĘKOWE o różnych DŁUGOŚCIACH. Dzięki temu nasz organizm pochłania lub odbija wysyłane fale w różnym stopniu. Na ekranie MONITORA widzimy zarys badanych narządów i ich ewentualne zmiany. Każdy aparat USG oprócz monitora posiada także SONDĘ lub SONDY nazywane popularnie GŁOWICAMI. Głowica stykając się z ciałem wysyła w jego głąb ultradźwięki, które po części przenikają napotkane struktury a po części odbijają się od nich. Ultradźwięki odbite od naszych tkanek i narządów po bardzo krótkiej chwili wracają z powrotem do głowicy, aparat odpowiednio je interpretuje i dlatego widzimy je na monitorze. Rodzajom głowic i ich funkcji poświęcę oddzielny wpis.

            Praktycznie wszystkie aparaty dają możliwość nagrania przebiegu badania na pamięć USB (pendrive). Niektóre z nich mogą także zapisać nagranie oglądanego obrazu na płytę CD/DVD. Oczywiście zależy to od modelu aparatu, jego ceny i dodatkowych funkcji. Natomiast każdy aparat, nawet ten najstarszy pozwala na to by w trakcie badania zamrozić obraz na monitorze i w zależności od potrzeby prześledzić go do tyłu w ujęciu historycznym tzn. zobaczyć jeszcze raz to, co przed chwilą widzieliśmy. Obraz może zostać nie tylko zapisany na powyższych nośnikach danych ale czasami, jeśli jest to konieczne możemy otrzymać wydrukowane zdjęcie z naszym badaniem. Takie zdjęcia drukowane są na specjalnym papierze i specjalnej drukarce dedykowanej dla aparatów USG tzw. PRINTERZE. Jeśli aparat na to pozwala, to możemy połączyć go ze zwykłą drukarką komputerową, którą używamy na co dzień.

            Podczas badania, badający może dokonać różnych pomiarów by sprawdzić wielkości naszych narządów lub ocenić ich pracę np. badanie USG serca. By tego dokonać i uzyskać możliwie najlepszy obraz i najdokładniejsze wyniki pomiarów badający korzysta z jednego z wielu programów zapisanych w aparacie tzw. PRESET. Presety możemy modyfikować w zależności od naszych preferencji i przyzwyczajeń, co podnosi komfort i skuteczność badania. Zapisanej w aparacie pomiary możemy podzielić na POMIARY PODSTAWOWE np. zwykły dystans między dwoma punktami lub POMIARY APLIKACYJNE np. bardziej skomplikowane pomiary jak wspomniana wcześnie ocena pracy serca (echokardiografia) lub badanie płodu (badanie położnicze).

            Oczywiście nie tylko kształt, wielkość czy struktura narządów ma znaczenie ale sama ich zdolność do odbijania wiązki ultradźwięków emitowanych przez aparat niesie ze sobą istotną informację. Szerzej o zdolności odbijania ultradźwięków i wniosków jakie z tym się wiążą czyli tzw. ECHOGENICZNOŚCI TKANEK napiszę także później.

Dlaczego badanie USG jest tak popularne?

            Badanie ultrasonograficzne niesie ze sobą same korzyści, bez żadnych skutków ubocznych. Ze strony pacjenta jest to badanie bezpieczne, bezbolesne, a co najważniejsze wyniki uzyskiwane są natychmiast. Ze strony lekarza lub fizjoterapeuty również posiada ono same plusy bo jest tanie i mobilne, oczywiście jeśli mamy do dyspozycji PRZENOŚNY APARAT USG. Dzięki temu może być ono wykonywane w dowolnej chwili w szpitalu, przychodni, gabinecie, na wizycie u pacjenta w domu lub np. na boisku piłkarskim celem sprawdzenia czy doszło do kontuzji. Ultrasonograf przychodzi z pomocą lekarzom wielu specjalizacji i co cieszy mnie najbardziej, coraz szersza grupa fizjoterapeutów po niego sięga. Badania wykonują z powodzeniem zarówno doświadczeni specjaliści w tej dziedzinie jak i osoby, które dopiero zaczynają poznawać tajniki tej sztuki. Najbardziej istotne jest jednak to, że wykształcenie, doświadczenie lub umiejętności nie stanową żadnego problemu by zacząć badać i zdobywać pierwsze szlify w ultrasonografii. Jest więc to bardzo demokratyczna dziedzina diagnostyki, na którą może pozwolić sobie prawie każdy.

Jakie badania USG wykonuje się najczęściej?

            Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych badań jest BADANIE JAMY BRZUSZNEJ. Dzięki niemu lekarz zdiagnozuje wszelkie niepokojące objawy w okolicach wątroby, woreczka żółciowego, pęcherza, żołądka i wielu innych organów. Kolejnym, prawdopodobnie drugim w rankingu najczęściej wykonywanych badań, jest badanie, które nie mogłoby się obyć bez ultrasonografii a mianowicie USG CIĄŻY. Pozostałe badania, które należą do najczęściej wykonywanych to BADANIE DOPPLERA (USG Dopplera). Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne pozwalające ocenić stan tętnic i żył, przede wszystkim wykryć ich niedrożność spowodowaną na przykład zmianami miażdżycowymi. Kolejne to USG TARCZYCY, USG JĄDER, BADANIE NARZĄDU RUCHU itd. Jak widać możemy wykonać wiele badań ultrasonograficznych ponieważ dzięki tej metodzie dokonujemy oceny TKANEK MIĘKKICH. Najważniejsze by zdawać sobie sprawę z tego, że USG jest nieinwazyjnym badaniem, które raczej pomoże niż zaszkodzi i jak pisałem wcześniej jest bardzo demokratyczne,  ponieważ każdy kto ma dostęp do ultrasonografu i minimum wiedzy w tym temacie może je wykonać.

 

 

 

 

Michał Gerke

Post Author: Redakcja PROskan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *