Site Loader

             Badanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Badający pacjenta lekarz lub fizjoterapeuta określa stan jego zdrowia dzięki ocenie wyglądu narządów wewnętrznych, które widzi na monitorze aparatu oraz dokonania odpowiednich pomiarów. Jakość oglądanego obrazu, interpretacja i jego ocena zależy od kilku rzeczy jak: poziom zaawansowania technicznego aparatu i opcji oprogramowania, które zawiera, doświadczenia i umiejętności badającego oraz techniki wykonania badania.

Zasada działania USG

            Do wykonania badania USG niezbędne jest przyłożenie do ciała pacjenta głowicy lub sondy ultrasonograficznej. Obie nazwy są prawidłowe i funkcjonują zamiennie. Głowica emituje do wnętrza organizmu FALE AKUSTYCZNE – ULTRADŹWIĘKOWE. Fale te wykorzystując ZJAWISKO ODBICIA i ZAŁAMANIA wracają do głowicy z informacją o napotkanej przeszkodzie. Powracające fale określa się jako tzw. POWRACAJĄCE ECHO, które jest analizowane i odpowiednio interpretowane przez aparat. W naszym ciele poszczególne narządy mają różną gęstość, kształt i wielkość co sprawia, że ultradźwięki łatwiej lub trudniej przez nie przenikają. Odbita fala niesie zatem ze sobą informację czy i w jakim stopniu dana przeszkoda, którą napotkała fala była podatna na jej przenikanie, jaką miała strukturę i jaki kształt. Po komputerowym przetworzeniu danych powracającego echa, na ekranie widoczne są punkty odpowiadające umiejscowieniu odbicia fali w naszym ciele. Punkty pokazujące intensywność echa prezentowane są w różnych odcieniach szarości od tonu najciemniejszego czyli CZARNEGO do bardzo jasnego czyli BIAŁEGO. Kolor czarny mówi nam o bardzo małej intensywności echa czyli łatwej przenikalności fali przez napotkane struktury a kolor biały odwrotnie. Czyli im kolor biały bardziej intensywny tym napotkana struktura jest mniej przenikalna dla ultradźwięków. Taki sposób obrazowania naszego ciał pozwala na badanie wyłącznie TKANEK MIĘKKICH ponieważ tkanka kostna nie jest przenikalna dla ultradźwięków. Będziemy ją zatem widzieć na ekranie jako bardzo jasne pole a to, co będzie widoczne pod nią będzie ARTEFAKTEM czyli pokazywaniem przez aparat na ekranie czegoś, czego w rzeczywistości nie ma. Badaniem USG nie ocenimy także wnętrza naszego przewodu pokarmowego lub płuc, ponieważ zawierają one gazy, które podobnie jak tkanka kostna także są nieprzepuszczalne dla fal ultradźwiękowych.

Budowa aparatu USG

            Aparat USG nie wyróżnia się specjalną budową. Są oczywiście aparaty bardzo proste i bardzo zaawansowane technologicznie zarówno pod katem samej budowy jak i oprogramowania. O szczegółach możesz dowiedzieć się więcej z poradnika „Jaki aparat USG wybrać”. Zasadniczo ultrasonografy zbudowane są z monitora, jednostki centralnej gdzie ukryte jest serce aparatu oraz głowicy lub sondy ultrasonograficznej. Dla całego procesu badania jest ona niezwykle ważna ponieważ to ona emituje i odbiera fale ultradźwiękowe. W sondzie znajdują się KRYSZTAŁY PIEZOELEKTRYCZNE, które pobudzone wytwarzają fale ultradźwiękowe po czym odbierają je kiedy odbite wracają. Odebrana przez nie informacja jest w sposób elektroniczny przekształcana na obraz na monitorze. Należy także pamiętać, że na styku ciała i głowicy powinien znajdować się żel, który sprawi, że powietrze mogące znajdować się miedzy nimi nie zaburzy pracy i fale wnikną bez przeszkód w głąb organizmu.

Procedura badania pacjenta

            Pacjent odsłania wybrany do badania fragment ciała. Lekarz lub fizjoterapeuta smaruje żelem miejsce gdzie będzie wykonywane badanie, co ma ułatwić penetrowanie emitowanych przez głowicę ultradźwięków. Przylegająca i przesuwana po ciele głowica pozwala na uzyskanie obrazu naszego ciała na ekranie monitora. Badanie może zostać wykonane w sposób STATYCZNY np. pacjent leży na kozetce lub siedzi na krześle i się nie rusza jak i DYNAMICZNY tzn. fizjoterapeuta pomaga wykonać pacjentowi ruch badaną kończyną lub karze napinać daną grupę mięśni, przykładając cały czas do ciała głowicę ultrasonograficzną.

 

 

 

 

Michał Gerke

Post Author: Redakcja PROskan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *