Site Loader

            Ultrasonografia, a więc badanie USG to nowoczesna metoda diagnostyczna wykorzystywana w medycynie. Na podstawie uzyskanych dzięki niej wyników można podjąć dalszą decyzję na temat leczenia czy stosowanej terapii. Badanie to należy do badań obrazowych podobnie jak RTG, TK (tomografia komputerowa) czy MRI (rezonans magnetyczny) gdzie lekarz lub fizjoterapeuta może ocenić stan zdrowia pacjenta.

Dlaczego warto wykonać badanie USG

            USG jako badanie obrazowe pozwala ocenić kształt, wielkość i strukturę narządów. Dzięki niemu można szybko sprawdzić kondycję miedzy innymi takich organów jak: trzustka, wątroba, jądra, piersi, nerki, jajniki, płuca oraz narząd ruchu gdzie badamy mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy. Dobrze wykonane badanie pozwala na wykrycie nieprawidłowości w postaci np. guzów, zgrubień, torbieli, zmian nowotworowych itd. Specjalistyczne badanie USG jak np. badanie ginekologiczno-położnicze pozwala na ocenę rozwojową płodu i wykrycie ewentualnych chorób, które mogą dotykać dziecko. Pozwala to wielu rodzicom i ich dzieciom na wczesne podjęcie leczenia by dziecko urodziło się zdrowe. Ultrasonografia pozwala także w bardzo precyzyjny sposób ocenić stan naszego serca i jego pracę. Przy udziale aparatu ultrasonograficznego przeprowadza się także biopsję czyli pobranie tkanek do badania histopatologicznego. Ultrasonografia pomaga także fizjoterapeutom w ocenie stanu zdrowia pacjenta pozwalając na precyzyjną ocenę funkcjonalną i co ważne znacząco przyczynia się do rozpoznania sytuacji, w których rozpoczęcie terapii byłoby niewskazane.

Jak często można badać się ultrasonografem?

            Ultrasonografia do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała wykorzystuje FALE AKUSTYCZNE – ULTRADŹWIĘKOWE o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne przez człowieka. Wnikają one niezauważalnie do naszego ciała i rozchodzą się w nim, niczego nie uszkadzając. Są w 100% BEZPIECZNE, w przeciwieństwie do np. promieniowania rentgenowskiego. Dlatego badanie USG oprócz swojej prostoty posiada drugi bardzo ważny argument, który czyni je bardzo popularnym a mianowicie można je często powtarzać bez uszczerbku na zdrowiu. Do organizmu nie trzeba także wprowadzać specjalnego płynu kontrastującego co ułatwia badanie. Przygotowanie do badania USG zależnie od tego, co lekarz lub fizjoterapeuta będzie badał może wymagać od pacjenta specjalnego przygotowania lub nie. W większości jednak nie trzeba się do niego przygotowywać. W przypadku badania narządów wewnętrznych pacjent powinien być na czczo ponieważ gazy, które wypełniają układ pokarmowy utrudnią dokładne badanie. Praktycznie w każdej sytuacji pacjent musi się rozebrać by ultrasonografista mógł bez przeszkód wykonać swoja pracę. W przypadku badania np. jednej kończyny prowadzący może poprosić o przygotowanie drugiej by upewnić się co do wyniku. Podczas badania wykorzystuje się żel, który jest niezbędny i nie powinien powodować odczynów alergicznych ponieważ jest stworzony na bazie wody.

Przygotowanie do badania USG

            Jak pisałem wyżej niektóre badania wymagają specjalnego przygotowania dla prawidłowego ich przeprowadzenia. Czasami jest to trudne ale z pewnością wynik będzie łatwiejszy do uzyskania i bardziej wiarygodny. Przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej, osoba musi przez kilka dni unikać potraw ciężkostrawnych oraz tych, które mogą powodować nadmierne wydzielanie się gazów. To bowiem może zamazać otrzymany obraz. W dniu badania dobrze jest być na czczo. Jeśli badanie USG odbywa się po południu czy wieczorem, należy ograniczyć się jedynie do lekkostrawnego śniadania. Ponadto przed badaniem ultrasonograficznym nie należy palić papierosów, bo dym zamazuje i zniekształca obraz. Na godzinę bądź dwie przed wejściem do gabinetu lekarskiego dobrze jest wypić co najmniej litr niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty. W czasie badania  USG pęcherz powinien być pełny. Dobrze, gdy badany odczuwa parcie. Czasem lekarz zaleca, aby dzień wcześniej zażyć lek przeczyszczający. Panowie, których czeka przezodbytnicze badanie gruczołu krokowego muszą również przed badaniem ultrasonograficznym obowiązkowo wykonać lewatywę. Z pewnością przed bardziej skomplikowanym badaniem pacjent zostanie o tym poinformowany kiedy i jak ma się przygotować dla komfortu swojego jak i lekarza lub fizjoterapeuty.

 

 

 

 

Michał Gerke

Post Author: Redakcja PROskan

One Reply to “Co warto wiedzieć o badaniu USG”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *