Site Loader

            Kiedy poddajemy się badaniu USG to oczekujemy od lekarza lub fizjoterapeuty konkretnej informacjo o stanie naszego zdrowia. Jedyną uprawnioną osobą do postawienia diagnozy klinicznej czyli stwierdzenia choroby lub jej braku jest lekarz. Fizjoterapeuta może a nawet jest zobligowany do postawienia diagnozy funkcjonalnej ale o tym w kolejnym artykule – USG dla fizjoterapeuty. Część 1 i USG dla fizjoterapeuty. Część 2.

Wynik badania USG

            Wynik badania USG, który pacjent może otrzymać jest udostępniony w formie OPISU, ZDJĘCIA lub RAPORTU Z BADANIA. Mogą być one wydrukowane bezpośrednio z ultrasonografu lub sporządzone i wydrukowane z komputera w zależności od posiadanego oprogramowania i preferencji wykonującego badanie. Opis najczęściej służy do tego by inny lekarz, fizjoterapeuta lub sam pacjent mógł zapoznać się z oceną stanu swojego zdrowia. Język medyczny dla większości ludzi może okazać się niezrozumiały. Zawiera on nie tylko specjalistyczne określenia ale także wiele skrótów opisujących np. rodzaj pomiaru, który wykonywał lekarz podczas badania USG. Dlatego zdjęcie dołączone do dokumentacji dodatkowo obrazuje wynik badania i ułatwia jego ocenę. W zależności od lekarz, do którego się udajemy wykonuje on różne pomiary, które są charakterystyczne dla jego specjalizacji. Inne pomiary będzie wykonywał lekarz kardiolog a inne ginekolog-położnik. Wynik badania i czas jego otrzymania zależy od wielu czynników jak np. placówka gdzie wykonuje się badanie lub czy badanie jest wynikiem stanu zagrożenia życia czy nie. Jeśli udajemy się do szpitala i badanie jest wykonywane w poradni przyszpitalnej to czasem musimy uzbroić się w cierpliwość. Natomiast jeśli udaliśmy się do gabinetu prywatnego to badanie zazwyczaj otrzymamy id ręki.

Czy wynik badania zawsze będzie dokładny?

            Lekarz wykonujący badanie dokłada wszelkich starań by badanie było obiektywne i diagnostyczne. Są jednak sytuacje, które sprawiają, że jest to niemożliwe. Sytuacje takie mają najczęściej miejsce kiedy pacjent zlekceważy zalecenia właściwego przygotowania się do badania, lub jeśli takiej informacji nie otrzymał. Jednym z badań, do których pacjent powinien się przygotować w szczególny sposób jest badanie narządów jamy brzusznej. Kolejnym badaniem, na wynik którego lekarz może nie mieć wpływu jest badanie płodu. W badaniu położniczym by wykonać je właściwie czasem trzeba móc dostrzec pewne struktury. Nasz mały pacjent, który aktualnie znajduje się w brzuchu u swojej mamy nie wie, że w tym momencie powinien się wyprostować albo przekręcić w lewo lub w prawo. No cóż i tak może się zdarzyć, że z badania przebiegu ciąży nie dowiemy się wszystkiego, co chcielibyśmy wiedzieć o nowym członku rodziny.

Pomiary w badaniu USG?

            W każdym badaniu lekarz lub fizjoterapeuta ma do dyspozycji pomiary, które możemy podzielić na POMIARY PODSTAWOWE i POMIARY APLIKACYJNE. Podstawowe to np. dystans miedzy dwoma punktami a aplikacyjne to właściwe dla danej specjalizacji lekarskiej np. kardiologiczne, położnicze itp. Warto pamiętać, że pomiary podstawowe nie trafiaja do raportu z badania w aparacie, chyba że włączymy taką funkcję. Natomiast pomiary aplikacyjne zawsze będą w raporcie z badania zapisane. Aparaty USG to bardzo nowoczesne urządzenia, które potrafią wykonać szereg skomplikowanych obliczeń ułatwiających nam życie. Zdążają się sytuacje, że badane struktury są bardzo małe. To nie problem, ponieważ ultrasonografista zawsze może odpowiednio powiększyć obraz na ekranie aparatu i w ten sposób badana struktura będzie lepiej widoczna. Pewne parametry możemy obliczyć tylko dzięki wcześniejszemu wykonaniu innych pomiarów np. oszacowanie wagi płodu. Oczywiście pomiary nie zawsze będą bardzo dokładne. Na ich wynik skała się wiele czynników, które muszą zaistnieć jedno czasowo np. poziom obrazowania w aparacie, umiejętności i doświadczenie badającego, echogeniczności ciała pacjenta czyli zdolność do przenikania ultradźwięków przez jego ciało, przygotowanie do badania jeśli było ono konieczne itp. Żaden pomiar USG nie jest idealny, jednak im powyższe czynniki będą ze sobą lepiej współgrać tym pomiar będzie dokładniejszy. Tego rodzaju diagnostyka nie jest tak prosta jak by się wydawało, czynnik techniczny i czynnik ludzki przenikają się wzajemnie i jeden może wpływać w dużym stopniu na drugi. Odpowiedni sprzęt, odbyte szkolenia, doświadczenie i praktyka są najlepszym gwarantem oceny stanu zdrowia pacjenta.

                                                                                                                                                               

 

 

 

Michał Gerke

Post Author: Redakcja PROskan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *