Site Loader

Jaki aparat USG wybrać, kiedy stoimy przed decyzją zakupu pierwszego aparatu USG w życiu?!

            Dla niektórych może to być decyzja, która zwiąże ich z daną marką i dystrybutorem sprzętu medycznego na lata, więc chcemy się temu zagadnieniu dobrze przyjrzeć. Oczywiście w tym artykule nie rozwiążemy wszystkich dylematów i nie odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Naszym celem jest pomóc by pierwszy zakup USG był zakupem, który dostarczy Ci radości i satysfakcji z podjętej decyzji. A dla czytelników oczekujących więcej szczegółów polecam poradnik “Jaki aparat USG wybrać?!”, który pomorze Ci wybrać taki aparat USG, jaki potrzebujesz.

Model podstawowy czy model premium!

            Często można spotkać się z opinią, że pierwszy aparat nie powinien być drogi ponieważ nie mamy jeszcze doświadczenia. Ten aparat powinien być prosty ponieważ ma on służyć przede wszystkim do nauki. Później taki aparat można sprzedać i kupić docelowy sprzęt, który będzie nas w pełni satysfakcjonował. Zapytam zatem – kto za to zapłaci, kto ma na to czas, ile będzie trwała nasza nauka i ile na tym stracimy?  Druga opinia, którą często słyszę jest taka, że technologia szybko się rozwija i aparat szybko straci nie tylko na wartości, ale i na swojej nowoczesności co sprawi, że będzie przestarzały i po prostu po kilku latach nie będzie spełniał odpowiednich standardów. Oczywiście każdy ultrasonograf, który kupimy będzie tracił na wartości ale to nie znaczy, że parametry, które będzie posiadał sprawią, że za kilka lat będzie bezużyteczny. Inna popularna opinia brzmi tak – nasze pierwsze USG powinno być pozbawione wielu funkcji, których i tak nie wykorzystamy, ponieważ nie będą nam potrzebne a słono zapłacimy za każdą dodatkową opcję. Przecież początkujący ultrasonografista i tak nie będzie w stanie wykorzystać każdej z nich. W tym stwierdzeniu jest pewna mądrość ponieważ aparaty z reguły mogą posiadać dodatkowe opcje oprogramowania i wyposażenia, które w ogóle mogą nas nie interesować i z których nie skorzystamy, zatem dlaczego za nie płacić? Jednak trzeba być świadomym tego, że nie każdy aparat nadaje się do tego by zrezygnować z pewnych opcji i kupić tzw. “golasa” ponieważ surowy pozbawiony ulepszaczy obraz nie będzie miał wartości diagnostycznej, która przede wszystkim nas interesuje. Większość dylematów jak widzimy sprowadza się do ceny aparatu, to nie dziwi kiedy mamy do wydania własne środki.

            Chciałem obalić jednak pewien mit ponieważ nie w tym rzecz by licytować się co do wartości sprzętu. Jeśli chodzi o cenę ultrasonografu albo poziom zaawansowania technologicznego, to nie powinno to być podstawowe kryterium, które bierzemy pod uwagę. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – czy każdy jeździ nowoczesnym, dwuosobowym samochodem w stylu kabriolet i do tego koniecznie czerwonym? Oczywiście, że nie! Bo nie każdy takiego samochodu potrzebuje! Więc nasuwa się pytanie – do czego potrzebujemy aparat USG i jakiego typu badania będziemy na nim wykonywać?!

            Co do ceny powinniśmy wiedzieć ile chcemy wydać na taki sprzęt i po poszukiwaniach stwierdzić uczciwie, czy w tej cenie mamy to, co potrzebujemy?! Jeśli tak, to sprawa jest załatwiona, jeśli nie to patrząc realnie powinniśmy szukać niekoniecznie droższego aparatu, ale być może aparatu USG wyższej klasy tylko używanego, który spełni nasze jakościowe oczekiwania. Dlaczego tak? A czy aparat ma na siebie zarobić? Czy ma tylko stać i ładnie wyglądać bo sąsiedzi widzą nasz czerwony kabriolet na podjeździe do garażu? Jeśli liczy się dla Ciebie marka, kolor, prezencja itd. to oczywiście od razu szukamy aparatu markowego w wyższej cenie, jednak jeśli masz założony budżet to kwota przewyższająca Twoje założenia na pewno ucieszy dystrybutora, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Można sprzedawać to co się ma albo można starać się by klient kupił to, co naprawdę potrzebuje i przecież niekoniecznie muszą to być zawsze tanie aparaty. Drogi sprzęt z zasady powinien spełniać nasze wyższe oczekiwania jednak puki nie sprawdzimy jego jakości nie dowiemy się tego. Na zakończenie kwestii ceny podam dla przykładu, że są szpitale, które kupują jedno czasowo aparaty za kilkaset tysięcy złotych i za kilkadziesiąt tysięcy złotych, co wynika z przeznaczenia aparatu USG mającego do nich trafić. Natomiast jeśli przykładowo kwota 150 tyś. złotych nie jest dla nas problemem, to nie ma powodu ograniczać się od samego początku tylko można poszaleć już na wstępie.

            Jak wiadomo technologia bardzo szybko się rozwija, ale przecież aparat USG nie traci swojej dotychczasowej wartości diagnostycznej jeśli pojawia się na rynku nowy model. Jeśli poziom obrazowania naszego sprzętu nam odpowiada, to możemy na nim pracować jeszcze przez długie lata, zanim narazimy się na kolejne koszty. Jeśli dystrybutor sprzętu podczas naszej pierwszej transakcji przekonał nas do siebie, to może być pewien, że kiedy będziemy chcieli wymienić aparat na nowszy to za parę lat sami do niego wrócimy.

            Niewykorzystanie dodatkowych funkcji, które daje aparat nie powinno być dla nas problemem gdyż możemy wybrać aparat bez super gadżetów, które są dla nas zbędne a jeśli faktycznie niektóre funkcje są istotne i widzimy, że będą miały dla nas znaczenie, to zakupujemy je raczej świadomie już na samym początku. Jeśli sprzedawca nie zapyta nas czego potrzebujemy i nie pokarze tego w aparacie, to raczej nie kupimy od niego niczego, ponieważ nie spełni naszych podstawowych oczekiwań. Co innego z funkcjami, o których nie mamy pojęcia, że takie są i przedstawiciel uświadomi nas o korzyściach z nich płynących. W cenie zakupu aparatu powinno być zatem przeszkolenie z obsługi jak z nich korzystać a w pozostałych kwestiach czyli o tym jak interpretować wyniki naszych badań dowiemy się bez problemu na wielu dostępnych na rynku szkoleniach. Dostępność kursów i szkoleń dla początkujących ultrasonografistów jest bardzo duża. Kompetencje i umiejętnością praktyczne będziemy nabywać z czasem, ale na początku pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano, więc im więcej badań będziemy wykonywać tym lepiej.

            Jak widać powodów, kryteriów i rzeczy decydujących o wyborze aparatu USG może być bardzo wiele. Są także sytuacje kiedy wybór ten jest bardzo trudny. Mam tu na myśli miejsca gdzie na jednym aparacie pracuje wielu lekarzy różnych specjalizacji, do tego dochodzi ich różne doświadczenie zawodowe i odmienne podejście wynikające z wieku kadry. W takiej sytuacji jeden aparat może nie spełnić oczekiwać tylu zainteresowanych. Co innego kiedy za aparat płaci ktoś kto na nim nie pracuje i chce wydać na zakup jak najmniej. Zderzenie kryterium księgowego z faktycznymi oczekiwaniami co do parametrów aparatu może być wówczas nie do pogodzenia.

            Jeśli zatem szukasz aparatu, który ma spełnić Twoje oczekiwania i chcesz dowiedzieć się więcej jakie rodzaje aparatów są dostępne na rynku to zachęcam Cię drogi czytelniku do zapoznania się z moim Poradnikiem, o którym pisałem wcześniej – “Jaki aparat USG wybrać?!”, czyli poradnik, który pomorze Ci wybrać taki aparat USG, jaki potrzebujesz.

                                                                                                                                                                           

    

 

 

Michał Gerke

Post Author: Redakcja PROskan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *